Skoč na navigáciu obsah

Frízsky kôň

Pôvod

Frízsky kôň má svoj pôvod v lesnom koni, ktorého vyšľachtili na severe Holandska na území morom obklopeného Frízska. Dnes má svojich obdivovateľov nielen v domovskej krajine, ale na celom svete. Právom patrí v Holandsku k národnému dedičstvu krajiny.

Rímsky historik Tacitus (asi 55-120 n.l.) zaznamenal o ňom údaje, uznával starobylosť a hodnotu týchto vytrvalých, silných a všestranne užitočných zvierat, ale poznamenal, že sú škaredí. Toto plemeno sa však stávalo ušľachtilejšie a o tisíc rokov neskôr ho sedlali frízsky rytieri a ich nemeckí susedia, účastníci križiackych výprav. Frízsky kôň si zachoval tradične dobré vlastnosti – vytrvalosť, skromnosť, silu a učenlivosť. Plemeno sa zlepšilo aj pridaním orientálnej krvi, čo bol výsledok kontaktu s púštnymi koňmi počas vojenských výprav. Plemeno sa zlepšilo i zámerným krížením s adnalúzkym koňom, ktorý sa privážal zo Španielska do okupovaných holandských provincii počas osemdesiat ročnej vojny (1568-1648).

Ponúkame na pripúštanie žrebca. 0949 636 186

VPPO VPPO
Pomerne menší frízsky kôň bol chovaný k všestrannejšiemu využitiu a k praktickejším účelom, ako jednostranné veľké, ťažké vojenské kone. Bol tiež nenáročnejší. Chovateľský zväz bol založený v roku 1879, ale popularita klusákov, medzi ktorými frízsky kôň vynikal viedla ku kríženiu za účelom zvýšenia rýchlosti na úkor pôvodného typu. Tento kôň sa používal k vylepšeniu niektorých plemien. Napriek svojej výnimočnosti na začiatku 20. storočia takmer vyhynul. V roku 1913 zostali vo Frízsku len 3 žrebce. Plemeno zachránila druhá svetová vojna, v Holandsku bol nedostatok vozidiel a pohonných hmôt a preto sa museli vrátiť ku koňom. Zväz chovateľov frízkych koní získal v roku 1954 titul „Kráľovský“. Vážnu krízu prekonal chov v 60. rokoch, kedy sa chovateľská základňa výrazne znížila.

Dnešný frízsky kôň je vraník, v kohútiku meria okolo 156 cm (kobyla) a 163 cm (žrebec). Hlava je dlhá s inteligentným výrazom a vyjadruje veselú a milú povahu, uši sú krátke. Má dobre stavané telo s valcovitým trupom je kompaktné. Nohy sú silné, majú čisté a veľké kĺby. Zadné nohy vynikajú silou. Typickým znakom plemena sú spodné časti záprstia zarastené dlhou srsťou. Hriva, chvost sú husté a bujné.

Povahou je veľmi kľudný a učenlivý. Jeho temperament a krásne chody môžu vyniknúť v drezúre a rovnako aj v záprahu. Pre svoje povahové vlastnosti sa stáva miláčikom celej rodiny.


Línie

Ľahká – stavba tela: jemná línia celého tela

Využitie:
 • na jazdenie
 • plemenitba
 • výstavné aktivity

Stredná – stavba tela: pevná osvalená

Využitie:
 • na jazdenie
 • plemenitba
 • výstavné aktivity

Ťažká – stavba tela: robustná, mohutná, osvalená

Využitie:
 • vhodné do koča
 • v poľnohospodárstve
 • výstavné aktivity

Popis

Hlava je dlhá s krátkymi ušnicami, ale inteligentná jemne narysovaná a vyjadruje veselú ochotu a milú povahu.

 • Výška v kohútiku žrebce – 163 cm, kobyle – 156 cm.
 • Zadné nohy sú silné majú, veľmi čisté a veľké kĺby.
 • Chvost je hustý a bujný.
 • Kopytá sú tvrdé kopytá sú z modrej rohoviny a nie sú náchylné na choroby.
 • Farba – frízsky kôň je vždy čierny
Frízsky kôň

Frízsky kôň má svoj pôvod v lesnom koni, ktorého vyšľachtili na severe Holandska na území...

Viac informácií

Jazdenie na koni

Jazdecký výcvik začiatočníkov je vedený skúseným trénerom s dlhoročnou praxou, ktorí kladie...

Viac informácií

Svadobné fotenie

Svadobné fotky pri koňoch majú svoje čaro a určite to bude príjemná spomienka na krásny deň svadby.

Viac informácií